Под егидата на Немско-българското сдружение за поощряване на връзките между Германия и България („Deutsch-Bulgarische Gesellschaft zur Förderung der Beziehungen zwischen Deutschland und Bulgarien e.V.“) и в рамките на основаната от проф. Густав Вайганд поредица „Bulgarische Bibliothek“ мюнхенското академично издателство „AVM – Akademische Verlagsgemeinschaft München“ публикува на български език монографиите:
Златанов, Благовест. Сборникът „The Shade of the Balkans”. Участници и контексти на възникването. AVM – Akademische Verlagsgemeinschaft München, München, 2020, 435 стр.
ISBN 978-3-95477-110-3
Златанов, Благовест. „Софийският лъв в клетка“. Модели, мистификации и рецепция на сборника „The Shade of the Balkans“. AVM – Akademische Verlagsgemeinschaft München, München, 2020, 558 стр. ISBN 978-3-95477-111-0
Сборникът „The Shade of the Balkans”. Участници и контексти на възникването.
В монографията си Благовест Златанов доказва, че противно на досегашните допускания сборникът „The Shade of the Balkans“ (1904) не е плод на случайно хрумване. Той е неизбежно следствие на преплитането на множество и разнотипни фактори. На основата на многогодишни изследвания в чуждестранни библиотеки и архиви авторът разкрива геополитическите констелации около македонската криза в края на 19-ти и началото на 20-ти век, процесите и дефицитите в международната фоклористика и българистика от втората половина на 19-ти век, както и лично-професионалните траектории на невероятния културен визионер и стратег Пенчо Славейков, на ловкия литературен мистификатор и шегаджия Хенри Берлайн, на прочутия учен и кореспондент Емил Джоузеф Дилън, както и на световноизвестния фолклорист и издател Алфред Нът. С една дума, всички онези геополитически, социокултурни, научнодисциплинарни и личностно-професионални фактори, които в един сложен конгломерат пораждат необходимостта от създаването на сборника.
„Софийският лъв в клетка“. Модели, мистификации и рецепция на сборника „The Shade of the Balkans“.
Чрез своеобразно осъществения сборник „The Shade oft he Balkans“ (1904) и посредством изкусни мистификационни игри, умели усвоявания на жанрово-художествени модели, както и чрез навлизането в концептуални сблъсъци и надграждания Пенчо Славейков и неговите съмишленици Хенри Берлайн, Емил Джоузеф Дилън и Алфред Нът реализират най-успешния проект за представянето на българската култура, история и фолклор пред англоезичната публика. Тази втора монография на Благовест Златанов разкрива в детайли ловките стратегии за извайването пред чуждестранната публика на чутовния образ на изключителния творец и изследовател Пенчо Славейков, както и неговите собствени завоалирани или открити битки срещу представите за българите и българския фолклор в средите на международната славистика и фолклористика, битки, довели до невиждан отзвук в международната специализирана и всекидневна преса.